سلام و خسته باشید ... ( خب اگر نباشید عجیبه !!! در حال حاضر وظیفتونه که باشید!!! اصلا ما که بخیل نیستیم... خب نباشید)

اول بگم در مورد سوالات مکررتون در مورد این که ( برای این چه کتابی بخونم ... برای اون چه کتابی بخونم... فلان کتاب آبیش خوبه یا بنفشش یا سورمه ای مایل به زردش!!! "اَه اَه اَه ... بی مزه" ) باید بگم که فعلا در مورد مسائل مهم تر و عام تری مثل برنامه ریزی و نظم و آینده نگری و پشتکار و این چیزا صحبت کنیم خیلی بهتره.(( همون طور که چند پست قبل در مورد دقت گفتم ...اونو حتما سرش کار کنید تا حالت ایده آلتونو پیدا کنید...))

چرا ؟ خب به خاطر این که به هیچ وجه نمیشه کتابی معرفی کرد که برای همه خوب باشه و به درد همه بخوره و قرار نیست که اگر کتابی برای من یا هر کسی خوب باشه برای بقیه هم عالی باشه...


شرایط دوستان معمولا با هم فرق می کنه و من هم نمیام اینجوری به این سوالا جواب بدم که بعدا به دردتون نخوره وهم به خاطر راهنمایی اشتباهم ناراحت شم و هم سابقه ی مشاوره ای !!!! خودمو خراب کنم. پس وقتی که در این مورد سوال می کنید  لطف کنید حتما یه کمی هم از خودتون بگید . برای مثال :

______________________________________________________________________

سلام . من مرتضی هستم و توی درس دیفرانسیل وضعم بد نیست. یعنی در حدی هستم که به کتاب خیلی کامل مسلطم. تست زدنم هم بد نیست تو آزمونا درصدم تو مایه های .... تا .... ه. تا حالا تستای کتاب دیفرانسیل سورمه ای موسسه ی گام طلایی رو هم زدم و به نظرم سطحش .... بود. به نظرتون الان دیگه چه کتابی به دردم می خوره...؟

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

این جوری هم شما یه جواب به درد بخور می گیرید و هم احتمالا یه دعایی به جون ما می کنید...

نه این که مستقیم بیاید بگید ( سلام . برای دیفرانسیل چی بخونم...؟ )

\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/

خب. حالا بریم سر بحث اصلیمون. یعنی برنامه ریزی.

به نظر من برنامه ریزی ازمهم ترین مسائل راه کنکوره که هیچ وقت براش دیر نیست. اگر شما یه برنامه ی خوب و کامل وجامع در حد خودتون داشته باشید هم به همه ی کاراتون تا زمان کنکور می رسید هم در این مسیر خیالتون راحت تره و با آرامش کامل و با اعتماد به نفس جلو میرید.

 

اول در مورد برنامه ریزی خودم که به نظرم یه حالت کامل و ایده آل از برنامه ریزیه و اگر حوصله کنید و اجراش کنید خیلی به دردتون می خوره میگم.

من خودم سه نوع برنامه داشتم...

۱)      برنامه ی بلند مدت

۲)      برنامه ی متوسط مدت

۳)      برنامه ی کوتاه مدت

 

در برنامه ی بلند مدتم من اهداف خودمو تا زمان کنکور در مورد هر درس و هر بازه ی زمانی مشخص می کردم. مثلا این که تا زمان امتحانات میان ترم اول درسای دوم و سوم رو یه دور بخونم. به پیش یک هم تسلط پیدا کنم. تا عید هم یه دور دیگه میخوام دوم و سوم رو بخونم( که مسلما خیلی زمان کم تری می گیره) و مرور کوتاهی بر پیش یک و تاکید بیش تر بر پیش دو.

در عید هم فلان کارو کنم و الی آخر...

یعنی در کل مشخص کنم که کلا با توجه به شرایطم از خودم چه انتظاری دارم و می خوام چه کار کنم.

در برنامه ی متوسط مدت ( که در آغاز هر فصل نوشته میشه) من با توجه به امتحانات (چه مربوط به مدرسه و چه آزمون ها) و شرایطم بررسی می کنم که من باید چی کار کنم و هر درسو چکار کنم. مثلا من این فصل این امتحانارو دارم و قرار گداشتم که این درسا رو بخونم و از این حرفا.

 

برنامه ی کوتاه مدت هم که برنامه ی مهمیه رو من هر دو هفته یه بار با وسواس کامل می نوشتم و توش برای دو هفته ی آینده کار هر روزو مشخص می کردم که مثلا در این دو هفته کلا من این امتحانای مدرسه و این آزمونا رو دارم پس در طی این دو هفته باید این درسا رو بخونم. پس مشخص می کردم هر روز از این دو هفته چی باید بخونم...

جدا من تعجب می کنم که خیلیا برای یه برنامه ریزی که خودشون به همراه یه آدم یه کم وارد ( که خودش یه بار این راهو درست رفته باشه) هم می تونن انجام بدن چه خرجایی می کنن.

باور کنید هیچ کس بهتر از خود آدم نمی تونه برای خودش برنامه ریزی کنه .

به خودتون ایمان داشته باشید و به قول دوستی هیچ وقت حس خفونت ( =خفن بودن) خودتونو از دست ندید. بعضی وقتا به آینده و این که اگر دانشگاه قبول شید فکر کنید. به خوشحالی خودتون و خانوادتون و فامیلا. به چیزای بزرگ تری که در انتظارتونه.

همیشه پر از انرژی مثبت و امیدوار باشید.

فعلا با اجازه دیگه برم  سراغ بقیه ی کارام...

امیدوارم به بزرگ ترین آرزو هاتون برسید...