آزمون ۱۱ مهر که جمعه هفته آینده برگزار خواهد شد یک آزمون تعیین سطح و برای کسانی که در تابستان هم با برنامه‌های کانون همراه بودند یک آزمون جمع‌بندی محسوب می‌شود.

گزارشی که از آزمون ۲۸ شهریور تهیه شده است:

مبینا حسین نژاد با میانگین تراز ۶۹۵۰:

با توجه به این‌که آزمون ۲۸ شهریور یک آزمون جمع‌بندی بود چه نتیجه‌ای برای شما داشت؟

باعث شد آن‌چه خوانده بودم دوره شود و بتوانم مطالب را یک‌جا به خاطر بیاورم.

چه کتابی را برای آزمون ۱۱ مهر مطالعه خواهید کرد؟

کتاب‌های مدرسه را مطالعه خواهم کرد و از کتاب‌های کانون، زرد عمومی را مطالعه خواهم کرد.

جمله طلایی‌ای را که سرلوحه پیشرفت خود قرار داده اید چیست؟

من می‌توانم به هر چیزی که می‌خواهم برسم.

غزل قربانی میانگین تراز ۷۱۰۰ رشته ریاضی:

با توجه به این‌که آزمون ۲۸ شهریور یک آزمون جمع‌بندی بود چه نتیجه‌ای برای شما داشت؟

باعث شد تمام دروسی را که در تابستان مطالعه کرده بودم را مرور کنم و سطح سوال‌ها هم خیلی خوب بود.

برنامه شما برای آزمون ۱۱ مهر چیست؟

سوال‌هایی را که از کتاب‌ آبی پاسخ نداده‌ام را جواب خواهم داد و مروری بر دروس سال‌های دوم و سوم خواهم داشت.

جمله طلایی را که سرلوحه پیشرفت خود قرار داده اید چیست؟

خیلی ناامید نشوم و این‌که خیلی هم به نتیجه آزمون‌ها اعتماد نکنم.

دانش‌آموز غزل قربانی بیان کرد که برای این آزمون سوال‌های نزده از کتاب آبی را حل خواهد کرد و به مرور دروس سال دوم و سوم خواهد پرداخت. برای موفقیت فاکتورهای متعددی لازم است و آن‌چه به خود دانش‌آموز مربوط می‌شود تلاش است و ادامه دادن به آن تلاش.

همان طور که قبلا بیان کرده‌ام شدت احساسات والا نیست که سبب موفقیت می‌شود بلکه تداوم احساسات والاست. ما باید کاری کنیم که برای معلم‌ها و دانش‌آموزان زحمت و تلاش یک فضیلت تلقی شود. امیرمحمود هوشمند رتبه دو انسانی در کنکور سال ۹۱ از کرمان بود و بسیار پرتلاش بود و بیان می‌کرد که با این‌که دیگران او را به خاطر زیاد درس خواندن تمسخر می‌کردند ولی او به سخت‌کوشی ادامه می‌داده. او در پاسخ به این سوال که این سخت‌کوشی شما ناشی از چیست بیان کرد که من تلاش را از پدرم که یک کشاورز سخت‌کوش است یاد گرفته‌ام. پس حتی اگر در آزمون‌ها هم نتیجه مطلوبی کسب نکردید باز به تلاش و شرکت در آزمون‌ها ادامه بدهید.

نکته مهم دیگر این‌که حال اگر این زحمت و تلاش هدف‌مند و با ذهنی واضح و شفاف همراه نباشد زحمت زیاد و نتیجه کم حاصل می‌شود. این‌که هر شخصی برای خودش یک راهبرد و استراتژی داشته باشد مهم است.

شخصی ممکن است تصمیم داشته باشد برای این آزمون سوال‌های نشان‌دار را حل کند و دیگری سوال‌های تیپ را و یا کسی مانند این دانش‌آموز سوال‌های نزده کتاب آبی را. مهم این است که این دانش‌آموز ذهن واضح و شفاف داشتند و با قاطعیت هم بیان ‌کردند. محمد استاد محمدی رتبه ۱ کنکورسال ۹۱ رشته ریاضی بیان می‌کرد که در انتهای تابستان می‌دانست که در هر درس چگونه باید مطالعه کند. هر چه ذهن ما شفاف‌تر و واضح‌تر باشد (crystal clear) نتیجه بیشتری کسب می‌کند. برندگان جوایز نوبل کسانی نبودند که بیش از دیگران کتاب خوانده باشند یا یادداشت‌های بیشتری برداشته باشند بلکه کسانی هستند که می‌دانند که چه می‌خوهند برخی از این افراد حتی در دوران دبیرستان هم می‌دانستندکه چه می‌خواهند به طور مثال یکی از آن‌ها بیان می‌کرد که می دانسته به علوم کاربردی علاقه دارد.

سوال: من یک پزشک عمومی هستم و می‌خواهم برای تخصص مطالعه کنم از آن‌جایی که برنامه‌ریزی کانون از اهمیت بالایی برخوردار است کدام‌یک از خدمات کانون برای من می‌تواند مفید باشد؟

کاظم قلم‌چی: دفتر برنامه‌ریزی کانون برای متقاضیان آزمون ارشد و مقاطع بالاتر موجود است و این دفتر متفاوت از دفتر مقاطع کنکوری و دبستان است و ایشان می‌توانند از این دفتر استفاده کنند و هم‌چنین صفحه ۱۸۲ این دفتر را نیز پرکنند. یک برنامه یک ماهه نریزید بلکه ابتدا ساعت مطالعه خود را یادداشت کنید و پس از مدتی با نگاه به گذشته می‌توانید واقع‌بینانه‌تر پیش‌بینی کنید که چقدر مطالعه خواهید کرد.

جمله آخر: به قطار برنامه راهبردی و به آزمون‌های برنامه‌ای کانون ملحق شوید و از حمایت‌های پشتیبان بهره‌مند شوید و با برنامه راهبردی همراه شوید و هم‌چنین برنامه ریزی شخصی داشته باشید.

تهیه و تنظیم ناهید منجمی